WEG 02018ET3H256JP-W22 12712077 Pump Motor, 20 HP, 1800 RPM, 575V, 7.68 A No Load Current, TEFC, 256JP, Footed, Close CoupLED Pump
1800 rpm
20 hp
256JP
Get it by Wednesday, Apr 8
€3,361.71 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 260% |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 93% |
| Efficiency @ 50% | 91.7% |
| Efficiency @ 75% | 92.4% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 256JP |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 254/6JP |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 20 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 125A |
| Locked Rotor Time (cold) | 32 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 18 sec. |
| Locked Rotor Torque | 240% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 3.1 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 7.68A |
| Noise Level | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Rating | 20 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.79 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-02018et3h256jp-w22.pdf |
| Pump Seal | Gasket |
| Rated Current | 19.3A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Torque | 59.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 180.45 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Service Factor | Frequency | Motor Enclosure Design | Hp | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Mounting Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00158ET3W90L-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2 hp | 2.8A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €914.46 | |
| 00218ET3W100L-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 3 hp | 4.1A | 1750 RPM | - | Rigid Base | €1,095.12 | |
| 00418ET3Y112M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 5 1/2 hp | 7.3A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €1,177.86 | |
| 00518ET3Y132S-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 7 1/2 hp | 9.1A | 1775 RPM | - | Rigid Base | €1,613.01 | |
| 00718ET3Y132M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 10 hp | 12.2A | 1770 RPM | - | Rigid Base | €1,918.09 | |
| 01818ET3Y180MFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 25 hp | 30.6A | 1775 RPM | - | Face/Base | €4,486.20 | |
| 02218ET3Y180LFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 30 hp | 36A | 1775 RPM | - | Face/Base | €5,926.53 |
Explore Products
- TEADIT CGR100B.116.10.150 Ring Cut Gasket, Neoprene, 1/16 Inch Thickness, 10 Inch Size, 150# Class
- SAGINAW SCE-16C16ELJ Consolet, ELJ, 16 x 16 x 11.09 Inch Size
- GENERAL ELECTRIC THQB32100 Circuit Breaker 3pole 100a Thq 240v 10ka
- LEGRIS 3103 62 14 Male Run Tee 1/2 Od x 1/4 Npt
- VERMONT GAGE 141208360 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0836 Inch Size
- RIDGID 34780 Pin and Clip Set
- HELICOIL 4687-8 Screw Thread Insert Tap, M8x1.25 Thread Size, 32mm Thread Length
- GENERAL ELECTRIC TJK636T350 Circuit Breaker Trip Unit Tjk-trip Unit 350 Amp 600vac 3p
Explore More
- HAMILTON
- KEYSCO TOOLS
- KEYSHAFT
- CRYDOM
- MILWAUKEE HAND TRUCKS
- Sockets
- Automotive Lamps and Bulbs
- Storage Pail and Bucket Accessories
- Vapor Tight Fixtures
- Motorised Dampers
- REVCOR Blade Fan 20 Inch
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 2B
- IRONCLAD General Utility Work Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Lime
- ANVIL ASTG Series Top Grid Nuts, Electro-Galvanized
- SUPER-STRUT Channel U Fitting
- EATON XT Series Contactors/Starters
- MARTIN SPROCKET Mine Duty M-HE50 Bushed Drum Pulleys
- BROWNING TorqTaper Plus Series Bushing Kits
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.455 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02018ET3H256JP-W22 12712077 Pump Motor, 20 HP, 1800 RPM, 575V, 7.68 A No Load Current, TEFC, 256JP, Footed, Close CoupLED Pump
€3,361.71 /unit


