Item: CU9KBQModel: DDNNN3225P15Cross Ref: 56PR33 / 5204614
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 63°
Cutting Direction Neutral
Functional Width 0.512"
Inclination Angle -9°
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 15 mm
Insert Holding Type Top And Hole Clamping
Insert Seat Size 15
Insert Shape Diamond
Iso Number DDNNN3225P15
Lead Angle 63°
Length 6.693"
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.606"
Shank Height 32 mm
Shank Width 25 mm