Item: CU9JWHModel: CRSNL2525M12-IDCross Ref: 56RA03 / 6296163
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 45°
Cutting Direction Left Hand
Functional Width 1.26"
Inclination Angle -6°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Top Clamp
Insert Seat Size 12
Insert Shape Round
Iso Number CRSNL2525M12-ID
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 150 mm
Projection Length 1.102"
Shank Height 25 mm
Shank Width 25 mm