Item: CU9JWGModel: CRSNL2525X12-PCross Ref: 56RC69 / 7512919
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 45°
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 2175.566 psi
Cutting Direction Left Hand
Functional Width 1.26"
Inclination Angle -6°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Top Clamp
Insert Seat Size 12
Insert Shape Round
Iso Number CRSNL2525X12-P
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 130 mm
Projection Length 1.516"
Shank Height 25 mm
Shank Width 25 mm