Item: CU9LBUModel: DDJCL2020X11-PCross Ref: 56RC23 / 7279019
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 93°
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 2175.566 psi
Cutting Direction Left Hand
Functional Width 0.984"
Inclination Angle -7°
Insert Angle 55°
Insert Cutting Edge Length 11 mm
Insert Holding Type Top And Hole Clamping
Insert Seat Size 11
Insert Shape Diamond
Iso Number DDJCL2020X11-P
Orthogonal Rake Angle -3°
Overall Length 125 mm
Projection Length 1.909"
Shank Height 20 mm
Shank Width 20 mm