Item: CU9JZRModel: DDHNL2020K15Cross Ref: 56PZ76 / 6016592
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Cutting Direction Left Hand
Functional Width 0.984"
Inclination Angle -7°
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 15 mm
Insert Holding Type Top And Hole Clamping
Insert Seat Size 15
Insert Shape Diamond
Iso Number DDHNL2020K15
Lead Angle 108°
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 125 mm
Projection Length 1.421"
Shank Height 20 mm
Shank Width 20 mm