WALTER TOOLS A1254TFT-8.8 Taper Length Drill Bit, 8.80 mm Drill Bit Size, 8.80 mm Shank Dia | CU9CRM 442U39
WALTER TOOLS A1254TFT-8.8 5061036 Taper Length Drill Bit, 8.80 mm Drill Bit Size, 8.80 mm Shank Dia
Item: CU9CRMModel: A1254TFT-8.8Cross Ref: 442U39 / 5061036
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.346"
Cutting Edge Length 2.598"
Decimal Equivalent 0.3465
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 8.8 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 2.64 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 3 3/16"
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 3.189"
Number Of Flutes 2
Overall Length 125 mm
Point Angle 118°
Point Type Split Point
Shank Dia. 8.8 mm
Shank Length 44 mm
Sheeter Drill No
Size 8.8 mm