WALTER TOOLS A1254TFT-6.5 Taper Length Drill Bit, 6.50 mm Drill Bit Size, 6.50 mm Shank Dia | CU9CUN 442U28
WALTER TOOLS A1254TFT-6.5 5061025 Taper Length Drill Bit, 6.50 mm Drill Bit Size, 6.50 mm Shank Dia
Item: CU9CUNModel: A1254TFT-6.5Cross Ref: 442U28 / 5061025
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.256"
Cutting Edge Length 2.047"
Decimal Equivalent 0.2559
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 6.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 1.95 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 2 15/32"
Flute Type Spiral
Grade Grade M42
Length 3.976"
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 2 12/25"
Maximum Drilling Depth 2.48"
Number Of Flutes 2
Overall Length 101 mm
Shank Dia. 6.5 mm
Shank Length 38 mm
Sheeter Drill No
Size 6.5 mm