WALTER TOOLS A1254TFT-6.8 Taper Length Drill Bit, 6.80 mm Drill Bit Size, 6.60 mm Shank Dia | CU9CPM 442U30
WALTER TOOLS A1254TFT-6.8 5061027 Taper Length Drill Bit, 6.80 mm Drill Bit Size, 6.60 mm Shank Dia
Item: CU9CPMModel: A1254TFT-6.8Cross Ref: 442U30 / 5061027
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.268"
Cutting Edge Length 2.244"
Decimal Equivalent 0.2677
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 6.8 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 1.98 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 2 45/64"
Flute Type Spiral
Grade Grade M42
Length 4.291"
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 2.717"
Number Of Flutes 2
Overall Length 101 mm
Shank Dia. 6.6 mm
Shank Length 38 mm
Sheeter Drill No
Size 6.8 mm