WALTER TOOLS A1254TFT-14.5 Taper Length Drill Bit, 14.50 mm Drill Bit Size, 4 31/64 Inch Flute Length | CU9CHZ 442T99
WALTER TOOLS A1254TFT-14.5 5060997 Taper Length Drill Bit, 14.50 mm Drill Bit Size, 4 31/64 Inch Flute Length
Item: CU9CHZModel: A1254TFT-14.5Cross Ref: 442T99 / 5060997
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.571"
Cutting Edge Length 3.898"
Decimal Equivalent 0.5709
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 14.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 4.36 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 4 31/64"
Flute Type Spiral
Grade Grade M42
Length 6.654"
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 4.488"
Number Of Flutes 2
Overall Length 169 mm
Shank Dia. 14.5 mm
Shank Length 55 mm
Sheeter Drill No
Size 14.5 mm