WALTER TOOLS A1254TFT-13.5 Taper Length Drill Bit, 13.50 mm Drill Bit Size, 13.50 mm Shank Dia | CU9CHM 442T95
WALTER TOOLS A1254TFT-13.5 5060993 Taper Length Drill Bit, 13.50 mm Drill Bit Size, 13.50 mm Shank Dia
Item: CU9CHMModel: A1254TFT-13.5Cross Ref: 442T95 / 5060993
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.531"
Cutting Edge Length 3.701"
Decimal Equivalent 0.5315
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 13.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 4.06 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 4 1/4"
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 4.252"
Number Of Flutes 2
Overall Length 160 mm
Shank Dia. 13.5 mm
Shank Length 52 mm
Sheeter Drill No
Size 13.5 mm