FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 626 |
| Bore Dia. | 6 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Sealed |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 7300 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 7300 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 40000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 6 mm |
| Outside Dia. | 19 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 200 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 200 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.9 |
| Ship length (cm) | 1.9 |
| Ship width (cm) | 0.6 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- MERIT BRASS SW3402D-12 Pipe 45 Deg Elbow, 3/4 in, Socket Weld, 3000 lb, 304/304L Stainless Steel, Import
- SPEARS VALVES 91122H850-015 Diaphragm Valve, Socket, EPDM, Air To Air, 90 PSI, 1-1/2 Size, CPVC
- PARKER 4-2 RB-S Reducing Bushing Carbon Steel Mnpt
- GRAINGER SCIA0-80031USA-100BX Socket Head Cap Screw, 8-32 Thread Size, Std, 5/16 In Lg., 0.078 In Head Ht.
- BALDOR / DODGE 30QZ15L18WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- HOFFMAN P2PSM2210G 32978 Full Subpanel, Side Mounted, Fits 2200 x 1000mm Size Frame, Conductive
- WEG .3318ES3E56CFL-S 14785546 Fractional Motor, 0.33 HP, 1800 RPM, 208/230/460 V, 3 Phase, TEFC, 56CFL Frame, Footless
- KIPP K1595.081X50 Bolt, 11.7mm Head Ht., 13mm Head Wd., Polished, HT, Right Hand, 18mm Head Dia., 150 Deg.C Max. Temp.
Explore More
- KEYSHAFT
- Press Fit Fittings
- Plug In Surge Protection Devices
- Trash Compactors
- Portable Electric Heater Accessories
- General Purpose DC Motors
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Orange
- MCR SAFETY Premium Gaotskin Leather Drivers Work Gloves, Shirred Cuff
- LOUISVILLE AE2100 Series Aluminum Single Ladders
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel, Standard
- WINTERS INSTRUMENTS PFQ-LF Series, Lead Free Pressure Gauge, MNPT, 1/4" NPT, Bottom Connection
- MAIN FILTER INC. Spin On Filters, Cellulose, 25 Micron, Buna Seal
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, MDNS Single Reduction Modified Worm Gear Speed Reducers
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- DEWALT Extension Ladders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 626 2RS PRX Miniature Ball Bearing, 626, Dbl Sealed, Contact Seal, 6 mm Bore, 19 mm OD
€6.86 /unit

