FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 638 |
| Bore Dia. | 8 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Sealed |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 1020 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 1020 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 34000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Outside Dia. | 28 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 450 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 450 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.8 |
| Ship length (cm) | 2.8 |
| Ship width (cm) | 0.9 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- OSG 2881100 Spiral Point Tap, 3/8-24 Thread Size, 11/16 Inch Thread Lg, Bright, 3B / 6H, Plug
- FOL-DA-TANK RLT 3000 Relay Storage Tank, Size 48 x 17 x 17 Inch, Top Opening 12 ft. 9 Inch x 12 ft. 9 Inch
- SMC VALVES NCDGUA32-0990 Round Body Cylinder, 32 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- APOLLO VALVES 87A10C57 SS Standard Port Ball Valve with, Oxygen Cleaned 6 Inch, 2 x Flange, silver, yellow, 12 x 5 x 6 Inch
- GATES 4/A136 Banded V-Belt, 4 Strand, 138 Inch Outside Length
- APPROVED VENDOR Z20065 Spring Anchor, 3/8 In - 16 Thread Size, 1 5/8 In Overall Lg., 0.22 In Hole Dia., Blk Oxide
- GRAINGER BULK-PS-AC-382 Plastic Sheet, 3 Inch Size Plastic Thick, White, 9, 100 psi Tensile Strength
- PROSENSE FG1W-75BP-7 Water Mechanical Flow Meter, Variable Area, 3/4 Inch Male Npt Process Connection
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Recessed Troffers
- Rigid Couplings
- Low Bay Fluorescent Fixtures
- Glue Gun Accessories
- Receptacle and GFCI Tester Accessories
- XTEND & CLIMB Platform Stepladder
- ANSELL 11-735 Hyflex A4 Cut Resistant Gloves
- RUD CHAIN Circlips
- KEO Dovetail Cutters
- E JAMES & CO Rubber Sheet, Water Resistant, 70A
- APOLLO VALVES 83R-100 Series Port Ball Valves
- HUMBOLDT Servo Hydraulic Universal Testing Machines
- RUD CHAIN Ice Bolts
- PLAST-O-MATIC GGMU Series Gauge Guards, PVC, EPDM Seal
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 638 2RS PRX Miniature Ball Bearing, 638, Dbl Sealed, Contact Seal, 8 mm Bore, 28 mm OD
€39.01 /unit

