FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry No. | 625 |
| Bore Dia. | 5 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Sealed |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 7300 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 7300 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 43000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 5 mm |
| Outside Dia. | 16 mm |
| Outside Dia. Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 150 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 150 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.6 |
| Ship length (cm) | 1.6 |
| Ship width (cm) | 0.5 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- SPEAKMAN G18-0257-CA Spout Assembly, Center
- BALDOR / DODGE 031455 D-Series Clutch & Brake, Shaft Att. Finished Bore
- BULLARD LTXOR Fire Helmet Orange Thermoplastic
- HUB CITY 0220-78431 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
- NEWCO JCISPHBZ10-70M1.7X002.8
- HUB CITY 0230-16237 Worm Reducer, 4.59 Hp, 1.438 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
- BALDOR / DODGE 048221
Explore More
- KEYSHAFT
- Push Brooms
- Voice Data Outlets Boxes Faceplates
- Pump Pedestals and Mounting Bases
- Shaft Collars
- Covered Spill Containment Pallets and Platforms
- TURTLESKIN CP Apron
- HONEYWELL Rig Dog Knit Water Resistant Gloves
- FLOJET 1740 Series Inlet Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 500 Inch per Roll
- ANVIL AS756 Series Z Supports
- HOFFMAN Feed Through Wireway Tees
- BALDOR MOTOR Metric IEC Frame Motors, B14 Face, Three Phase
- CEMENTEX USA Technician Tool Kits
- YSI Reagents and Refills
- SYSTEM SENSOR I3 Series Photoelectric Smoke Detectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 625 2RS PRX Miniature Ball Bearing, 625, Dbl Sealed, Contact Seal, 5 mm Bore, 16 mm OD
€8.22 /unit

