FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 629 |
| Bore Dia. | 9 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Sealed |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 1020 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 1020 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 34000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 8 mm |
| Outside Dia. | 26 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 540 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 540 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.6 |
| Ship length (cm) | 2.6 |
| Ship width (cm) | 0.8 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- DURHAM MANUFACTURING RSC-2430-2-95 Stock Cart, 2 Shelf, Size 24-1/4 x 36-1/4 x 37-5/8 Inch
- SLOAN 10051303 Flushometer Retrofit Kit, 0.5 Gpf Flow Rate
- ARO Y17-13-S Plug Pipe
- SMC VALVES NCDQ2B80-50DZ Compact Cylinder, 80 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- MARTIN SPROCKET CSD14054X40 Drum Pulley, Standard, 14 Inch O.D., 4 Inch Max Bore, 54 Inch Face Width, Steel
- VOLKEL 08629 Thread Insert, Stainless Steel, UNF 1/2 x 20 - 3D Size
- GATES 16MJIS-PLUG
- IPS ABA652HF Full Kit, Cable Driven, PVC, Chrome
Explore More
- KEYSHAFT
- Feeler Gauges
- Floor Grinders
- Stainless Steel Butt Weld Pipe Fittings
- Hydraulic Valves
- Coalescing Filter Elements
- KRYTOX NRT 8906 Series Nonreactive Grease
- DMS HICS 2014 Hospital Incident Command Vest Kits
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Solid Polyester, Zipper, Lime
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Branch Tees, BSPT Thread, Acetal Black
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tube Caps
- SMC VALVES Bulkhead Union
- BRADY Wire Marker Book
- VULCAN HART Orifice Pilot
- CALDWELL 173 Series Concrete Pressure Tongs With Grip Teeths
- LINEMASTER RF Wireless Hercules Foot Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 629 2RS PRX Miniature Ball Bearing, 629, Dbl Sealed, Contact Seal, 9 mm Bore, 26 mm OD
€9.28 /unit

