TB WOODS W9014M90 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 90mm Belt Width | AK6XGN
TB WOODS W9014M90 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 90mm Belt Width
Item: AK6XGNModel: W9014M90
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Width 90 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing J
Bushing Series J
Construction Webbed
Dimension E 0.38"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 0.06"
Face Width 4.06"
Hub Dia. 8"
Hub Length 3.19"
Hub Location 22/25"
Inside Dia. 14 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1600 RPM
Number Of Teeth 90
Outside Dia. 15 17/25"
Pitch Dia. 15.79"