TB WOODS P5220M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 170mm Belt Width, 13.033 inch Pitch Dia.
52
Get it by Wednesday, Apr 8
€3,477.62 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 170 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | M |
| Bushing Series | M |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.03" |
| Dimension L | 6 3/4" |
| Dimension M | 18/25" |
| Face Width | 7 1/2" |
| Hub Length | 5.19" |
| Hub Location | 1 1/2" |
| Inside Dia. | 10 22/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1950 RPM |
| Number Of Teeth | 52 |
| Outside Dia. | 12.86" |
| Pitch Dia. | 13.033" |
| Rpm High | 1950 RPM |
| Rpm High | 1,950 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 63.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.66 |
| Ship width (cm) | 32.66 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Pitch Length | Rpm High | Max. Rpm | Bushing | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
315014M85 | 225 | - | - | 85 mm | 3150 mm | - | - | - | €1,060.72 | |
![]() |
P2814M40 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | - | - | 5210 RPM | 5210 RPM | - | €234.31 | |
![]() |
P2814M55 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | 55 mm | - | 5210 RPM | 5210 RPM | SK R | €275.67 | |
![]() |
P2914M40 | - | 5.088" | 4.98" | 40 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €278.68 | |
![]() |
P2914M55 | 29 | 5.088" | 4.98" | 55 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €311.08 | |
![]() |
P3014M40 | 30 | 5.263" | 5.15" | 40 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €256.36 | |
![]() |
P3014M55 | 30 | 5.263" | 5.15" | 55 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €297.71 |
Explore Products
- NIBCO 6047150 507 Elbow, 90 Deg, Flare Cast, 2 Inch Size, Bronze
- NIBCO NL95XZ6 T585-S6-R-66-SR Ball Valve, 2 Piece, 1/2 Inch Valve Size, FNPT End Style, Stainless Steel Body
- GRAINGER ZUSAHSN80348 O-Ring, 348, 4 3/8 Inch Inside Dia, 4 3/4 Inch Outside Dia, 80 Shore A, Black
- NIBCO 9106600PC Tee, 3 Inch Size, Press End
- ACROVYN SSM20A10F934N Corner Guard, 120 Inch Height, 2 Inch Width, Pearl
- MAIN FILTER INC. MF0591318 11801G25A000M Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron, Viton Seal, 29.88 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Hose Fittings
- Track Lighting Tracks and Connectors
- Masonry Saws
- Photoelectric Sensors
- Arc Flash Clothing Accessories
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- VIEGA PROPRESS Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- ACME ELECTRIC WI500 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- COOPER B-LINE B230 Series Two Hole Corner Angles
- COOPER B-LINE Type 4X Fiberglass Enclosures
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 7/16-28 Unef
- SPEARS VALVES PVC True Lug Butterfly Valves, Lever Handle, Zinc Lug, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P5220M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 170mm Belt Width, 13.033 inch Pitch Dia.
€3,477.62 /unit



