TB WOODS P8020M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 170mm Belt Width
80
Get it by Friday, Apr 10
€5,836.61 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 170 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | M |
| Bushing Series | M |
| Construction | Webbed |
| Dimension E | 0.03" |
| Dimension L | 6 3/4" |
| Dimension M | 18/25" |
| Face Width | 7 1/2" |
| Hub Dia. | 10 1/2" |
| Hub Length | 5.19" |
| Hub Location | 1 1/2" |
| Inside Dia. | 18" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1260 RPM |
| Number Of Teeth | 80 |
| Outside Dia. | 19 22/25" |
| Pitch Dia. | 20.051" |
| Product Type | Synchronous Plus |
| Rpm High | 1260 RPM |
| Rpm High | 1,260 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 96.35 |
| Ship height (cm) | 50.5 |
| Ship length (cm) | 50.5 |
| Ship width (cm) | 16.99 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Pitch Length | Rpm High | Max. Rpm | Bushing | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
315014M85 | 225 | - | - | 85 mm | 3150 mm | - | - | - | €1,060.72 | |
![]() |
P2814M40 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | - | - | 5210 RPM | 5210 RPM | - | €234.31 | |
![]() |
P2814M55 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | 55 mm | - | 5210 RPM | 5210 RPM | SK R | €275.67 | |
![]() |
P2914M40 | - | 5.088" | 4.98" | 40 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €278.68 | |
![]() |
P2914M55 | 29 | 5.088" | 4.98" | 55 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €311.08 | |
![]() |
P3014M40 | 30 | 5.263" | 5.15" | 40 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €256.36 | |
![]() |
P3014M55 | 30 | 5.263" | 5.15" | 55 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €297.71 |
Explore Products
- BATTERY DOCTOR 31102-7 Circuit Breaker, Stud Mount, 15A
- EATON HVX002A2-4A1B1B4C4D3 Adjustable Frequency Drive, 2 HP, NEMA Type 12, 1 AI, 2 AO, 480 V
- BRADY 7256-4-PK Pipe Marker, Service Air, Yellow, Black, Fits 3/4 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 4 Pipe Marker
- DDS 356007TCV Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Fluoro, 35 mm ID, 60 mm Od, 7 mm Width, 10 Psi
- NUCOR N04104.056.0100 Hex Head Cap Screw, 9/16 In - 12 Thread Size, Steel, 1 In Lg., 23/64 In Head Ht., Gr. 8
- ARCH CUTTING TOOLS HM12Q STUPR3 Boring Bar
- ANVIL 0831006200 1/4 X 4 Imp Galvanized Steel Nipple
- GROVE GEAR EL8240131.00 EL-BM824-80-R-180 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Aluminum
Explore More
- KEYSHAFT
- Cart and Truck Lids
- Guardrails
- Impact Bits
- Collet Chucks
- Gladhand Accessories
- LAKELAND Lab Coveralls, White
- MUELLER INDUSTRIES 185CS-N Simplex Basket Strainers
- HEDLAND High Temperature Flow Meters For Petroleum Fluids
- ANVIL AS230 Series Fender Washers, Electro-Galvanized
- GENERAL ELECTRIC Handle Locks
- SALSBURY INDUSTRIES Replacement Door and Lock For Mailbox
- ANVIL Standard J55 Tubing Bull Plugs
- MEGGER Megohmmeters
- SIOUX CHIEF Nylon Straight MIP Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P8020M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 170mm Belt Width
€5,836.61 /unit



