WALTER TOOLS A25T-SCLCR09 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9MDN 30EN81
WALTER TOOLS A25T-SCLCR09 5194501 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9MDNModel: A25T-SCLCR09Cross Ref: 30EN81 / 5194501
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A25T-SCLCR09
Approach Angle 95°
Bar Dia. 0.984"
Center To Cutting Tip 17 mm
Compatible Hardware Fs1465 Torx Key, Fs2063 Clamping Screw
Connection Dia. 0.984"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle
Functional Length 11.811"
Functional Width 0.669"
Head Material Steel
Inclination Angle -3°
Includes Fs1465 Torx Key, Fs2063 Clamping Screw
Insert Angle 80° , Diamond
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 9
Insert Size 09T3
Insert Style CC
Iso Number A25T-SCLCR09
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 100 mm
Min. Bore Dia. 32 mm
Mounting Style Screw Clamp
Number Of Coolant Holes 1
Number Of Inserts 1
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 300 mm
Primary Material Application Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Rake Positive
Secondary Material Application Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H
Shank Dia. 25 mm
Shank Height 0.906"