TB WOODS P4414M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 7.72 inch Pitch Dia. | AK6FQM
TB WOODS P4414M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 7.72 inch Pitch Dia.
Item: AK6FQMModel: P4414M115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Plain
Dimension E 0.91"
Dimension L 2.63"
Dimension M 1 18/25"
Face Width 5 1/4"
Hub Length 1.63"
Hub Location 1.81"
Inside Dia. 6.13"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3290 RPM
Number Of Teeth 44
Outside Dia. 7.61"