TB WOODS P4820M230 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 230mm Belt Width, 12.031 inch Pitch Dia. | AK6RWJ
TB WOODS P4820M230 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 230mm Belt Width, 12.031 inch Pitch Dia.
Item: AK6RWJModel: P4820M230
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 230 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing M
Bushing Series M
Construction Plain
Dimension E 0.53"
Dimension L 6 3/4"
Dimension M 2.59"
Face Width 9 22/25"
Hub Length 5.19"
Hub Location 2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2110 RPM
Number Of Teeth 48
Pitch Dia. 12.031"