TB WOODS P3620M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 9.023 inch Pitch Dia. | AK6RRF
TB WOODS P3620M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 9.023 inch Pitch Dia.
Item: AK6RRFModel: P3620M115
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Plain
Dimension E 0.38"
Dimension L 3.63"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 1 11/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2830 RPM
Number Of Teeth 36
Outside Dia. 8.85"
Pitch Dia. 9.023"