TB WOODS P5214M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 9.123 inch Pitch Dia. | AK6RZR
TB WOODS P5214M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 9.123 inch Pitch Dia.
Item: AK6RZRModel: P5214M85
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Plain
Dimension E 7/25"
Dimension L 2.63"
Dimension M 1.09"
Face Width 4"
Hub Length 1.63"
Hub Location 1.19"
Inside Dia. 7.19"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2780 RPM
Number Of Teeth 52
Outside Dia. 9.01"
Pitch Dia. 9.123"