FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 25 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | SDS |
| Construction | Webbed |
| Dimension E | 0.09" |
| Dimension L | 1.31" |
| Dimension M | 0.06" |
| Face Width | 1 7/25" |
| Hub Dia. | 3 3/4" |
| Hub Length | 1 1/4" |
| Hub Location | 0.53" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 3590 RPM |
| Number Of Teeth | 112 |
| Outside Dia. | 6.97" |
| Pitch Dia. | 7.018" |
| Product Type | Synchronous Plus |
| Rpm High | 3590 RPM |
| Rpm High | 3,590 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.66 |
| Ship height (cm) | 17.7 |
| Ship length (cm) | 17.7 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Pitch Length | Rpm High | Max. Rpm | Bushing | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
315014M85 | 225 | - | - | 85 mm | 3150 mm | - | - | - | €1,060.72 | |
![]() |
P2814M40 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | - | - | 5210 RPM | 5210 RPM | - | €234.31 | |
![]() |
P2814M55 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | 55 mm | - | 5210 RPM | 5210 RPM | SK R | €275.67 | |
![]() |
P2914M40 | - | 5.088" | 4.98" | 40 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €278.68 | |
![]() |
P2914M55 | 29 | 5.088" | 4.98" | 55 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €311.08 | |
![]() |
P3014M40 | 30 | 5.263" | 5.15" | 40 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €256.36 | |
![]() |
P3014M55 | 30 | 5.263" | 5.15" | 55 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €297.71 |
Explore Products
- BUSSMANN CC12H2A-TR Surface Mount Fuse, Slow Blow, 2A, 63VDC
- QORPAK 240171 Pail, 5 Gal, Open Head, Plastic, 11 7/8 Inch, 14 5/8 Inch Overall Height, Round, White
- SPEARS VALVES 542G-040 Butterfly Check Valve, 4 Size, PVC, Grooved, EPDM
- RULAND MANUFACTURING MJCC33-11-A 11mm Jaw Coupling Hub, Aluminum, Clamp Style With Keyway, 33.3mm OD, 15.0mm Lg.
- EATON MD40E89
- COMPX NATIONAL C8179-101-26D Pin Cam Drawer Lock Dull Chrome 13/8in Cylinder 101
- PARLEC C40-10SM4 Shell Mill Holders Cat 40 1/2-20
- STEARNS BRAKES 440704801K Prov Switch Aab48Vdckit
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Wrench Accessories
- Air Powered Confined Space Fans and Blowers
- Door Bolts
- Vacuum Pressure Switches
- Cork Sheet Stock
- ANSELL 97-003 Activarmr Cut Resistant Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant Y Fittings
- RUD CHAIN Washers
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Amber Media Bottles
- BESSEY Table Clamps
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/8-12 Un
- EATON E26 Series StackLight Extension Tubes
- GATES C5M Hydraulic Hoses
- GLOBE SCIENTIFIC PCR Tubes, Individual
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P1125M25 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 3.75 inch Hub Dia., 25mm Belt Width
€209.86 /unit



