TB WOODS 8MPC45S62MPB QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 62mm Belt Width, 4.511 inch Pitch Dia. | CD6RUT
TB WOODS 8MPC45S62MPB QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 62mm Belt Width, 4.511 inch Pitch Dia.
Item: CD6RUTModel: 8MPC45S62MPB
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transmission Chain Sprocket
Belt Type Polychain
Belt Width 62 mm
Bore Type Finished With No Keyway
Bushing MPB
Construction Plain
Dimension E 1"
Dimension L 3.91"
Face Width 2.91"
Hub Location 3.79"
Material Ductile Iron
Max. Rpm 8590 RPM
Number Of Teeth 45
Outside Dia. 4.45"
Pitch Dia. 4.511"