TB WOODS 14MPC90S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 10 inch Hub Dia., 68mm Belt Width | AX4UKU
TB WOODS 14MPC90S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 10 inch Hub Dia., 68mm Belt Width
Item: AX4UKUModel: 14MPC90S68
Belt Type Polychain
Belt Width 68 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 4030
Bushing Type 4030
Construction Webbed
Dimension E 0.0"
Dimension L 3"
Dimension M 0.33"
Face Width 3.33"
Hub Dia. 10"
Hub Length 3"
Hub Projection 0.33"
Hub Projection (in.) 0.33"
Inside Dia. 14.19"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1600 RPM
Number Of Teeth 90
Outside Dia. 15 17/25"
Pitch Dia. 15.79"