TB WOODS 14MPC75S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 8.75 inch Hub Dia., 68mm Belt Width | AX4UKT
TB WOODS 14MPC75S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 8.75 inch Hub Dia., 68mm Belt Width
Item: AX4UKTModel: 14MPC75S68
Belt Type Polychain
Belt Width 68 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 3525
Bushing Type 3525
Construction Webbed
Dimension E 0.0"
Dimension L 2 1/2"
Dimension M 0.83"
Face Width 3.33"
Hub Dia. 8 3/4"
Hub Length 2 1/2"
Hub Projection 0.83"
Hub Projection (in.) 0.83"
Inside Dia. 11.63"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1920 RPM
Number Of Teeth 75
Outside Dia. 13.05"
Pitch Dia. 13.158"