TB WOODS 14MPC33S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 68mm Belt Width, 5.79 inch Pitch Dia. | AX4YXL
TB WOODS 14MPC33S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 68mm Belt Width, 5.79 inch Pitch Dia.
Item: AX4YXLModel: 14MPC33S68
Belt Type Polychain
Belt Width 68 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 2517
Bushing Type 2517
Construction Plain
Dimension E 0.0"
Dimension L 1 3/4"
Dimension M 1.58"
Face Width 3.33"
Hub Length 1 3/4"
Hub Projection 1.58"
Hub Projection (in.) 1.58"
Inside Dia. 4.53"
Material Cast Iron
Max. Rpm 4410 RPM
Number Of Teeth 33
Outside Dia. 5 17/25"
Pitch Dia. 5.79"