TB WOODS 14MPC71S90 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 90mm Belt Width, 12.457 inch Pitch Dia. | CD6PHV
TB WOODS 14MPC71S90 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 90mm Belt Width, 12.457 inch Pitch Dia.
Item: CD6PHVModel: 14MPC71S90
Belt Type Polychain
Belt Width 90 mm
Bore Type Taper Lock Bushed
Bushing 4030
Bushing Type 4030
Construction Plain
Dimension E 0.0"
Dimension L 3"
Dimension M 1 1/5"
Face Width 4 1/5"
Hub Length 3"
Hub Projection 1 1/5"
Hub Projection (in.) 1.20"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2030 RPM
Number Of Teeth 71
Outside Dia. 12.35"
Pitch Dia. 12.457"