FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Aluminum |
| Cutter Dia. | 9 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 27 mm |
| End Type | Radius |
| Head Diameter | 9 mm |
| Head Length | 27 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 887 |
| Max. Rpm | 65000 RPM |
| Maximum Operating Speed | 70000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SL-3MA |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 1.27 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 |
Explore Products
- GRAINGER ZCLNV70115 O-Ring, 115, 11/16 Inch Inside Dia, 7/8 Inch Outside Dia, 75 Shore A, Black
- KEO 94143 Keyseat Cutter Cobalt 1 1/4 #1010 Stag
- MILWAUKEE VALVE 18092 Manual Two-Way Ball Valve, 1/2 Inch, Bronze, Straight, MNPT x Tube, Two-Piece
- CASH VALVE GT11313762 Fitting, 8-8 Ctx-S, Steel
- AMETEK LAMB 31563-1 Rotating Fan
- MAIN FILTER INC. MF0056248 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 16.81 Inch Height
- CALDWELL K90-2-7/24 Portable Gantry Crane 4000lb Max Height 7 Feet
- PROTO JSCRMT-7S Ratcheting Wrench Set 7 Pcs.
Explore More
- KEYSHAFT
- Film Tape
- Food Service Accessories
- Parallels
- Emergency Eye Wash and Shower Accessories
- Welding Ovens
- WELLS LAMONT Para-Aramid/Meta-Aramid Seamless Heat Resistant Gloves
- PROTO Torx Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Alloy Steel
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Stainless Steel
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Different
- ANVIL 1167 Series Reducers, Galvanized
- EAGLE Containment Pool
- HEATHROW SCIENTIFIC Microscope Slide Box
- BUSSMANN BPMA Series Surge Protection Devices
- KIPP Counterbores
- UNIWELD Cylinder To Regulator Adaptors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 887-3750-60 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-3MA, Aluminium Cut, 9 x 27 mm Head, 6 mm Shank
€79.00 /unit
