MERSEN FERRAZ A550C12-15 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 5500V 12A, Type 15, Striker | CH4VBN
MERSEN FERRAZ A550C12-15 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 5500V 12A, Type 15, Striker
Item: CH4VBNModel: A550C12-15
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Capacitor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 65 kA
Ac Voltage 5500V AC
Ac/dc AC
Amps 12A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Male To Female Stud
Diameter 50.8 mm
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 241.3 mm
Mounting Direct Mount
Product Datasheet mersen-ferraz-a550c12-15.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5500V