MERSEN FERRAZ A550C12-70 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 5500V 12A, Type 70, Striker | CH4VBP
MERSEN FERRAZ A550C12-70 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 5500V 12A, Type 70, Striker
Item: CH4VBPModel: A550C12-70
In Stock
Get it by Friday, May 22
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 65 kA
Ac Voltage 5500V AC
Ac/dc AC
Amps 12A
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Female To Female Tube
Diameter 50.8 mm
Finish Tin Plated
Indication System Type Visual Indicator
Length 254 mm
Mounting Direct Mount
Product Datasheet mersen-ferraz-a550c12-15.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5500V