MERSEN FERRAZ A550C20-70 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 5500V 20A, Type 70, Striker | CH4VBW
MERSEN FERRAZ A550C20-70 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 5500V 20A, Type 70, Striker
Item: CH4VBWModel: A550C20-70
In Stock
Get it by Friday, May 22
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 65 kA
Ac Voltage 5500V AC
Ac/dc AC
Amps 20A
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Female To Female Tube
Diameter 50.8 mm
Finish Tin Plated
Indication System Type Visual Indicator
Length 254 mm
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 5500V