MERSEN FERRAZ A250C100-30 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 2500V 100A, Type 30, Striker | CH4UBA
MERSEN FERRAZ A250C100-30 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 2500V 100A, Type 30, Striker
Item: CH4UBAModel: A250C100-30
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Capacitor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 50 kA
Ac Voltage 2500V AC
Ac/dc AC
Amps 100A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Copper, Brass
Connection/terminal Type Female Stud To L Bracket
Diameter 27.9 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 239 mm
Mounting Direct Mount
Product Datasheet mersen-ferraz-a200c165-10.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 2500V