MERSEN FERRAZ A200C175-10 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 2000V 175A, Type 10, Striker | CH4UAD
MERSEN FERRAZ A200C175-10 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 2000V 175A, Type 10, Striker
Item: CH4UADModel: A200C175-10
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Capacitor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 40 kA
Ac Voltage 2000V AC
Ac/dc AC
Amps 175A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Male To Female Stud
Diameter 36.1 mm
Finish Tin Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 194.8 mm
Mounting Direct Mount
Product Datasheet mersen-ferraz-a200c165-10.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 2000V