MARATHON MOTORS 056C17D5348 B337 HVAC Motor | AJ2LWA B337
LEESON 056C17D5348 56C17D5348E / B337 Fan and Blower Motor, 1 HP, 1 Phase, 60 Hz, 277V, 1800 RPM
Item: AJ2LWAModel: 056C17D5348Cross Ref: 820H73 / 56C17D5348E / B337
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item HVAC Motor
Ambient (c) 40°C
Ambient Temp. 40°C
Conduit Box Position F1 Only
Duty Cycle Continuous
Efficiency Not Applicable
Efficiency N/A %
Enclosure Type Dripproof
Frame 56
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 5.6A
Hp 1 hp
Insulation Class Class B
Motor Mounting Position Horizontal
Motor Mounting Type Extended Studs, Resilient Base
Motor Shaft Rotation Selective CCW
Motor Thermal Protection No
Motor Type Capacitor Start/Induction Run
Mounting Type Resilient Base Extended Studs
Nameplate Rpm 1800 RPM
Nema Design No Design Code
Number Of Speeds 1
Phase 1
Power 0.75 kW
Rpm 1800 RPM
Service Factor 1.25
Shaft Dia. 5/8"
Shaft Length 1.91"
Shaft Orientation Horizontal
Voltage 277V AC