HUB CITY 0270-09443 Worm Reducer, 4.373 Hp, 1.250 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 4.373 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | A |
| Output | 70 RPM |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 3360 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- WOODHEAD 1200651692 804007K05M040 Single Ended Cordset, 4 Pole, Male To Pigtail, 22 AWG, TPE Cable, 4m
- TEADIT SW304G.114.150 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 1-1/4 Inch Size, 150# Class, 304/GRAF Winding
- TITAN FASTENERS KJA12112
- ADVANCE TABCO SAG-306 Work Table, 72 X 30 Inch Size 16 Ga 430 Ss Top
- BLACKBURN (T&B) 10-415 Marrette Wire Connector, Wire Range #18 To #16 AWG, Stranded Copper. White. 1000 Pieces
- ADB HOIST RINGS MFG. 34352S Mounting Screw, With E Ring, M10-1.50 Thread Size, 16mm Thread Projection
- OSG 1400117005 Thread Forming Tap, #8-36 Thread Size, 7/16 Inch Thread Lg, TiN, H3 / 3B, Plug
- PACKARD 100535050
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulk Push-On Hose
- Solid State Timer Relays
- Pallet Cushions
- Molded Case Circuit Breakers
- Common Nails
- REVCOR Replacement Propellers
- AKRO-MILS 33228 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- DESTACO 341 Series Pull Action Latch Clamps
- DESTACO 341-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS400BTB Series Welded Channels
- TEMPCO Stranded J Thermocouple Wires
- KOHLER ENGINES Spark Plugs
- SPEARS VALVES PVC 4 Feet Plain End Cold Rolled Fabricated Duct
- DAZOR LED Hi-Lighting Clamp Base Magnifier, 42 Inch
- TE-CO Tugger T-Bolts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09443 Worm Reducer, 4.373 Hp, 1.250 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel







