HUB CITY 0270-09680 Worm Reducer, 8.092 Hp, 2.188 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 8 23/250 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | A |
| Output | 175 RPM |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2700 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09893 | - | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | 17.5 RPM | 1.688" | 56C | - | - | RFQ
|
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS LE330VC Transmitter, 0/30 Inch, Hg Vac
- NORDFAB 8010003678 45 Degree Elbow, Steel, 10 1/2 Inch Overall Length, 45 Deg Angle, 5 Inch Outlet Dia
- GRAINGER 274-131072D Corner Radius End Mill, Zrn Finish, 3 Flutes, 5/16 Inch Milling Dia, Straight
- HUB CITY 0220-85202 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
- SMC VALVES AW40-N04E-2Z-B Filter Regulator, 1/2 Port Size
- GRAINGER BULK-RS-N50TXT-9 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 50A, Black, Textured
- COOPER B-LINE 3360 G NK Wiring Trough, 60 x 3 x 3 Inch Size, Screw Covered, Steel, Gray
- APOLLO VALVES 70200A2 Ball Valve, 3 Inch Size, Bronze, Solder, Oxygen Cleaned
Explore More
- KEYSHAFT
- Bolt Cutters
- Hazardous Waste Bags
- Absorbent Rolls
- Electric Wall Heater Accessories
- Shutters
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- DESTACO 381-M Series Pull Action Latch Clamps
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- ANVIL 212FP Series Seismic Bracing Clamps
- EATON CKDB Series Electronic Molded Case Circuit Breakers, K Frame
- WEG CSW-Series Pushbuttons
- ESAB Stainless Steel Stick Welding Electrodes
- INSIZE Mechanical Cylindrical Anvil Micrometers
- ALEMITE Heavy Duty Air/Water Reels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09680 Worm Reducer, 8.092 Hp, 2.188 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







