HUB CITY 0270-10122 Worm Reducer, 11.922 Hp, 1.500 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 11 461/500 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 350 RPM |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2033 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09893 | - | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | 17.5 RPM | 1.688" | 56C | - | - | RFQ
|
Explore Products
- CALDWELL H90-3-14/20 Portable Gantry Crane 6000lb Max Height 14 Feet
- APOLLO VALVES 83R14001 Carbon Steel 3 Pcs Full Port Ball Valve with Actuator Ready ISO Mounting Pad, Standard Configuration 3 Inch, 2 x FNPT
- GRAINGER 294-004118 Corner Radius End Mill, Nacro Finish, 4 Flutes, 1 Inch Milling Dia, Straight
- TITAN FASTENERS HZB0806
- POWERCOIL 3532-3/8X1.5D Helical Insert, 3/8 In - 16 Internal Thread Size, Gr. 304, 9/16 In Lg.
- EATON JGS725032W Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 250A, 4-Pole, 600V, 310+ Electronic Lsi
- SLOAN 3790078 8111-1.28-LL Sensor Water Closet Flushometer, 1.28 gpf, Dual-Filtered Fixed Bypass Diaphragm, PC Finish
- STEARNS BRAKES 108705200172 Bissc Brake-Spln Hub and Disc
Explore More
- KEYSHAFT
- Temporary Power Distribution Box and Cart Accessories
- Water Powered Pumps
- Panel Filters
- Concrete Power Cutter Accessories
- Electric Strikes
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Blue/Beige
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- ANSELL 87-209 Alphatec Natural Rubber Latex Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant Y Fittings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square PP Bottles, Wide Mouth
- CAROL Multi Conductor Unshielded Cables
- WHEATON CryoFile & CryoFile XL Storage Boxes
- NIBCO 4501-3-3 Series Thread Couplings/Reducing Thread Couplings, FPT x FPT, PVC Schedule 80
- SLOAN Royal 110 Exposed Sensor Hardwired Water Closet Flushometers
- REED INSTRUMENTS Light Meters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10122 Worm Reducer, 11.922 Hp, 1.500 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







