HUB CITY 0270-10034 Worm Reducer, 2.462 Hp, 1.750 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 2 231/500 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 35 RPM |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 3315 lbs.-in. |
| Ratio | 50:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- PEER CHAIN 1320 Leaf Chain, 20 Feet Length
- MORSE CUTTING TOOLS 90748 Cutting End Mill, ‎3/64 Inch Dia., 1/4 Inch Shank
- BOSTON GEAR X732-6-50-7M
- SPEARS VALVES 801-180F Tee, Socket, Schedule 80, Fabricated, 18 Size, PVC
- APPLETON ELECTRIC EFDC1103MS Manual Contactor, 3 Pole
- PARKER 2-1/8 F5OG-S Straight, Steel, 1/8 Inch X 1/8 Inch Pipe
- BROWNING ROC112LS006 OTN3132L GH 33X S2 Speed Reducer Gear Head
Explore More
- KEYSHAFT
- Bench Triple Output DC Power Supplies
- Duct Fan Accessories
- Ductless Fume Hoods
- Electric Appliance Controls
- Cup and Lid Dispensers
- OIL SAFE Color Coded Drum Rings
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Pigskin, Hook And Loop Cuff
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Black
- MASTER LOCK Bungee Cord
- APPROVED VENDOR Nipple, 1 Inch, 304 Stainless Steel, Schedule 80
- BOLLE SAFETY Tracker High Protection Safety Glasses
- FEDERAL SIGNAL Tower Light Tiers
- NIBCO T-685-66-LF Series Ball Valves, Lead-Free, Two-Piece, Full Port, Stainless Steel Trim, Threaded
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10034 Worm Reducer, 2.462 Hp, 1.750 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel







