HUB CITY 0230-19749 Worm Reducer, 0.147 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,730.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 13.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Length | 14 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.147 hp |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Rpm | 3.5 RPM |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1233 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Ratio | 500:1 |
| Series | 2100 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19742 | Worm | 0.66 hp @ 1750 RPM | 75:1 | 23.3 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19748 | Worm | 0.173 hp | 400:1 | 4.38 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19745 | Worm | 3/10 hp | 200:1 | 8.75 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,600.96 | |
![]() |
0230-19756 | Worm | 0.063 hp | 1800:1 | 0.97 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19726 | Worm | 0.238 hp @ 1750 RPM | 250:1 | 7 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS DBU04016
- VERMONT GAGE 112401310 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 1.31 mm Size
- EATON SVX004A2-2A1B1-CQ Adjustable Frequency Drive, 5HP IL only, NEMA Type 12, 208-230V, Internal Brake Chopper
- RWM 65-UIB-0620-R-Q-42RT-80A Kingpinless Plate Caster, 6 Inch Dia, 7 1/2 Inch Height, Rigid
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHGT062-6A 224429 Left Hand Retaining Ring Groove Tool, Solid Carbide, Altin, 0.063 Groove, 3/8 Shank Dia
- AMERICAN WELDQUIP 454CA15B-TS Mig Gun, Air Cooled, Euro, 400 Amp, 15 Feet Length
- ACORN 2570-013-000 Check Stop Seat Plastic
- SECURALL PRODUCTS M3800T2O Explosive Storage Magazine, Outdoor, Type 2, 8 Feet Depth
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts
- Cylinder Caddies
- Ratcheting Wrenches
- Thermowells And Thermometers
- Sampling Bags
- CHICAGO PNEUMATIC CP7763/CP7773 Series Impact Wrenches
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 750 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 186 Carbon Steel Basket Strainers
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- BRADY Padlock Label
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x Press
- GORLITZ Reducers
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1-14 Uns
- JAMCO Adjustable Dividers Trucks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19749 Worm Reducer, 0.147 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,730.17 /unit







