HUB CITY 0230-19722 Worm Reducer, 0.66 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,730.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 13.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Length | 14 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.66 hp |
| Output Diameter | 7/8" |
| Output Rpm | 23.3 RPM |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1141 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Ratio | 75:1 |
| Series | 2100 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Double Output |
| Width | 12.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output diameter | series | center distance | service factor | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-20307 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,139.07 | |
![]() |
0230-19967 | Double Worm | 0.212 hp | 300:1 | 5.83 RPM | - | - | 2.06" | 1 | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19742 | Worm | 0.66 hp @ 1750 RPM | 75:1 | 23.3 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19748 | Worm | 0.173 hp | 400:1 | 4.38 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19745 | Worm | 3/10 hp | 200:1 | 8.75 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,600.96 | |
![]() |
0230-19756 | Worm | 0.063 hp | 1800:1 | 0.97 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 | |
![]() |
0230-19726 | Worm | 0.238 hp @ 1750 RPM | 250:1 | 7 RPM | 7/8" | 2100 Series | 2.06" | 1 | €1,730.17 |
Explore Products
- COOPER B-LINE SB59251TG Bumper Rail Adapter, 11 Gauge, Steel, Gray Powder Coat
- SANDPIPER 312.124.520 Elbow, Suction Pvdf
- TRIUMPH TWIST DRILL 071233 Spiral Point Tap, 10-24 Size, NC, High Speed Steel, Bronze Oxide
- BALDOR / DODGE 232454 48X20 CR DR XT30 48X20 Crown Drum XT30
- ECEF 59400 Milled Drill, 4,00mm Diameter, High Speed Steel
- BALDWIN FILTERS BF886 Fuel Filter In-line
- MASTER LOCK A5570KA Solid Brass Padlock, Boron Shackle, 51mm Wide, 28mm Tall Shackle, Keyed Alike
Explore More
- KEYSHAFT
- Service Jacks
- Elbow Knee and Ankle Supports
- String Trimmers
- Tables
- Socket Accessories
- ACCURIDE C204A LR Series Medium Duty 3/4 Extension Slides
- ELVEX Ultra lightweight Core Protective Eyewears
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- APPLETON ELECTRIC 100 Watt Pendant Lighting Fixture
- DIXON Pipe Crosses
- INGERSOLL-RAND Hammers
- ACME ELECTRIC Industrial Control Transformers, 120 X 240 Primary Volts
- ALEMITE Hose Reel Large Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19722 Worm Reducer, 0.66 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,730.17 /unit







