HUB CITY 0230-18689 Worm Reducer, 0.091 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.091 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 3.5 RPM |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 754 lbs.-in. |
| Ratio | 500:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Product | Model | ratio | output | output diameter | output rpm | gear type | max. input hp | input style | housing material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18715 | 1500:1 | 1.17 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18686 | 250:1 | 7 RPM | 0.938" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18708 | 400:1 | - | - | 4.38 RPM | Double Worm | 0.107 hp | C Face Quill | Cast Iron | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18719 | 3000:1 | 0.58 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18702 | 75:1 | 23.3 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18717 | 2000:1 | 0.88 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18707 | 300:1 | 5.83 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
Explore Products
- WALTER TOOLS DC170-05-03.600A1-WJ30EJ 6745193 Jobber Length Drill Bit, 3.60 mm Size, 66 mm Overall Length, Carbide
- BUSSMANN 5681-08
- GRAINGER M-65038 Hand Knob, Star, Stainless Steel, 1/2 13 Thread Size, Tapped, 55/64 Inch Screw Length
- AIGNER LABEL HOLDER WSK-1Y Slip N Stik Label Holder Kit, 11 Inch x 3 Inch Size, Yellow, Slide-In, 10 Label Holders
- SMC VALVES MXS25-40AS Guided Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- SMC VALVES TU0425G-100 Tubing, 4 mm Size, Type Tu
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdriver Sets
- Jointers
- Enclosure Heaters
- Manual Drain Cleaners
- Ceiling Fans
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- DESTACO 202 Series Vertical Hold Down Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 74DHH Sure Check Double Disc Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 33 mm Opening
- BLUFF Portable Yard Ramp
- AIRMASTER FAN 3-Speed Pull Chain Switches
- LINN GEAR Gear Racks, 10 Diametral Pitch
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Straight & Twisted Clevises
- ELGA PURELAB DI Chorus Packs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18689 Worm Reducer, 0.091 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron


