HALLOWELL F7511-18HG Open Shelving x Hd 87 x 36 x 18 6 Shelves | AC8CVJ 39K782
HALLOWELL F7511-18HG Open Shelving x Hd 87 x 36 x 18 6 Shelves
Item: AC8CVJModel: F7511-18HGCross Ref: 39K782
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 1200 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 6
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 6
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 18"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 1200 lbs.
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 7200 lbs.
Width 36"