HALLOWELL F7511-12HG Open Shelving x Hd 87 x 36 x 12 6 Shelves | AC8CVH 39K781
HALLOWELL F7511-12HG Open Shelving x Hd 87 x 36 x 12 6 Shelves
Item: AC8CVHModel: F7511-12HGCross Ref: 39K781
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 1100 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 6
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 6
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 12"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 1100 lbs.
Shelf Configuration Standalone
Shelf Gauge 18 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Standalone
Shelving Material Steel
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 6600 lbs.
Width 36"