HALLOWELL F4511-18HG Open Shelving 87 x 36 x 18 6 Shelves | AC8CTV 39K746
HALLOWELL F4511-18HG Open Shelving 87 x 36 x 18 6 Shelves
Item: AC8CTVModel: F4511-18HGCross Ref: 39K746
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 6
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 6
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 18"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Configuration Standalone
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 3000 lbs.
Width 36"