HALLOWELL A472C-24PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth | AA6RAR 14P344
HALLOWELL A472C-24PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth
Item: AA6RARModel: A472C-24PL-AMCross Ref: 14P344
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Includes (2) Back Angle Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 350 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 11
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 350 lbs.
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 3850 lbs.
Width 48"