HALLOWELL A472C-12PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 12 Inch Depth | AA6RAM 14P340
HALLOWELL A472C-12PL-AM Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 12 Inch Depth
Item: AA6RAMModel: A472C-12PL-AMCross Ref: 14P340
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Height 87"
Includes (2) Back Angle Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 375 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 11
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 375 lbs.
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 4125 lbs.
Width 48"