HALLOWELL 472C-12PL-AM Starter Shelving 87inh 48inw 12ind | AA6RAL 14P339
HALLOWELL 472C-12PL-AM Starter Shelving 87inh 48inw 12ind
Item: AA6RALModel: 472C-12PL-AMCross Ref: 14P339
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Height 87"
Includes (2) Back Angle Posts, (2) Beaded Front Post, Back Panel Assembly, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 375 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 11
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 375 lbs.
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 4125 lbs.
Width 48"