HALLOWELL 5723-24HG Starter Shelving 87inh 48inw 24ind | AA9AJD 1BLV3
HALLOWELL 5723-24HG Starter Shelving 87inh 48inw 24ind
Item: AA9AJDModel: 5723-24HGCross Ref: 1BLV3
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 24"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Configuration Starter
Shelf Gauge 20 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Shelving Strength Rating Commercial
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 48"